Ajurweda
Czym jest ajurweda?
Sztuka leczenia Ajurweda wzięła swoją nazwę ze starożytnego języka indyjskiego sanskrytu i składa się z terminów "Ajus" (w tłumaczeniu "życie") i "Veda" (w tłumaczeniu "wiedza"). Nauki ajurwedyjskie skupiają się na "wiedzy o życiu", o całości istoty ludzkiej. Podczas kuracji ajurwedyjskiej ciało, umysł i dusza są doprowadzane do harmonii, aby wzmocnić energie życiowe i zmniejszyć lub zapobiec chorobom. Ajurweda opiera się na trzech doshach Vata, Pitta i Kapha. Każdy człowiek ma w sobie te trzy dosze. Jednak w przypadku braku równowagi doshas mogą pojawić się choroby fizyczne i psychiczne. Doświadczeni praktycy ajurwedyjscy dokładnie badają gości uzdrowiska, aby zidentyfikować ewentualne dominacje i nierównowagi doshas. Dzięki specjalnym zabiegom ajurwedyjskim takim jak masaże olejowe, wewnętrzne oczyszczanie i detoksykacja oraz dieta ajurwedyjska, dosze zostają zrównoważone, a samopoczucie fizyczne i psychiczne ulega poprawie w dłuższej perspektywie.
Pochodzenie i historia Ajurwedy
Ajurweda ma swoje początki w Indiach, gdzie szacuje się, że holistyczna sztuka leczenia powstała ponad 5 tysięcy lat temu. Liczące ok. 3 tys. lat zapisy "Agnivesha Tantra" świadczą o tysiącletniej tradycji. Z biegiem lat wiedza o ajurwedzie była dalej rozwijana. Dziś ajurweda jest nadal wysoko ceniona i szeroko praktykowana w Indiach, Sri Lance i Nepalu.
W Indiach i na Sri Lance ajurweda jest wykładana na państwowych uniwersytetach. Studia medycyny ajurwedyjskiej trwają pięć i pół roku i zakończone są egzaminem państwowym. Następnie wyszkoleni lekarze medyczni są dopuszczani do wykonywania zawodu lekarza ajurwedyjskiego i określani jako"Vaidya" .
W Niemczech również istnieją obecnie instytuty ajurwedy oferujące szkolenia ajurwedyjskie w tradycji indyjskiej.